Granito pokyčiai

Atrodytų, kad granitas būdamas toks tvirtas ir kietas, niekada nesikeičia ir išlieka toks pat per amžius. Deja, taip nėra. Granitas kaip ir viskas šioje Žemėje „gimsta, auga, sensta ir miršta“. Granitinius paminklus veikia vanduo, oras, sezonų kaita, augmenija ir žmogus. Tik vyksta tai gana lėtai. Granito keitimosi ir irimo (dūlėjimo, erozijos) laikas priklauso ir nuo pačio granito būklės, ir nuo išorinių veiksnių intensyvumo.

Akmens apdirbimas paminklams

Iš stambių ar nevienodų grūdų (kristalų) sudaryti granitai dūla greičiau, negu iš smulkių, nes smulkūs grūdeliai geriau sukibę tarpusavyje. Kuo vienodesnis granitas, kuo jame mažiau plyšių ar skylučių – tuo jis mažiau kinta ir ilgiau gyvena.  Atsižvelgdami į tai, paminklų gamintojai kruopščiai apdoroja paminklus. Vieni iš labiausiai paplitusių granito apdirbimo būdų yra granito poliravimas, šlifavimas ir deginimas bei bučardavimas. Taip išgaunamas skirtingas paminklų paviršius: blizgus, matinis ir šiurkštus. Tačiau tai lemia ne tik paminklo išvaizdą, bet ir priežiūrą.

Asimetriškas paminklas
Blizgus juodas paminklas
Baltas antkapis
Paminklas su skulptūra

Kaip galime apsaugoti paminklus?

Visiškai sustabdyti granito dūlėjimo neįmanoma, bet galima jį labai sulėtinti. Kuo lygesnis paviršius – tuo jis geriau apsaugotas nuo dūlėjimo. Gaminant paminklus įvairūs plyšeliai ir įtrūkimai yra izoliuojami nuo oro ir vandens poveikio.

  1. Paminklo pasirinkimas. Pravartu atkreipti dėmesį į tai, kad mažiausiai priežiūros reikalauja poliruoti paviršiai, nes jie yra lygūs ir slidūs (blizgūs). Tuo tarpu, bučerduoto, tašyto arba deginto akmens paviršiui reikia daugiau priežiūros, nes nepoliruotas paviršius yra labiau linkęs apaugti kerpėmis, samanomis ar pasidengti pelėsiu.
  2. Paminklo valymas. Keletą kartų per metus skirkite valandėlę kruopščiam paminklo valymui ir būsite tikri, jog jo paviršius išliks nepakitęs. Aplankius artimojo kapavietę patartina nuvalyti susikaupiusias dulkes, purvą, susikaupusias samanas. Tam galima rinktis ir specialias chemines medžiagas.

Kokybiški paminklai kapams

Paminklų gamybai naudojame aukštos klasės įrangą, o profesionalūs darbuotojai nuolat kontroliuoja gaminių kokybę. Tvirtų bei patvarių medžiagų naudojimas paminklų gamyboje leidžia Jums pasiūlyti ne tik estetiškai atrodančius, akį traukiančius paminklus, bet kartu ir patvarius, ilgaamžius bei puikiai mūsų klimato sąlygoms tinkančius akmens gaminius.